PROGRAM WYKONAWCY BILETY SPONSORZY KONTAKT

Stowarzyszenie "Grupa Studnia O."

 

 

Stowarzyszenie "Grupa Studnia O." działa od 1997 roku. Jego członkami są absolwenci i pracownicy Instytutu Kultury Polskiej przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, a także studenci innych wydziałów humanistycznych UW .

 

 

Celem Stowarzyszenia "Grupa Studnia O." jest:

 

•  promowanie czynnej i twórczej postawy wobec kultury oraz - szerzej - wobec rzeczywistości społecznej poprzez podejmowanie i rozwijanie różnych form i zjawisk kultury ustnej jako alternatywy wobec kultury masowej, szczególnie w środowiskach akademickich, szkolnych, twórczych;

•  kultywowanie tradycyjnych form opowiadania, takich jak: legenda, epopeja, baśń, epos, gawęda, opowieść itd. oraz poszukiwanie nowych form korespondujących ze współczesną kulturą;

•  wzbogacanie wiedzy na temat form oraz technik opowiadania;

•  praca nad podwyższaniem kultury mówienia i komunikacji werbalnej zmierzająca do odrodzenia opowiadania jako autonomicznej dziedziny sztuki;

•  praktykowanie teatru, muzyki i sztuki opowiadania jako sposobów samokształcenia i edukacji twórczej;

•  stworzenie miejsca ("Gospody opowieści") umożliwiającego połączenie wszystkich aspektów naszej pracy, otwartego dla wszystkich osób zainteresowanych czynnym praktykowaniem kultury.

 

Stowarzyszenie skupia ludzi, którzy uprawiają sztukę opowiadania w różnorodnych formach.

W ciągu siedmioletniej działalności "Grupa Studnia O." wypracowała własny model pracy. Nasze działania artystyczne oraz poszukiwania naukowe wokół danego tematu, a także praca warsztatowa zmierzają za każdym razem do powołania szczególnego rodzaju wydarzenia artystyczno-naukowego zwanego przez nas widowiskiem narracyjnym.

 

Istota widowiska narracyjnego polega na tym, że jego równoprawnymi komponentami są opowieści, muzyka, działania teatralne, refleksje naukowe, a także sztuka kulinarna. Ta ostatnia oznacza dla nas nie tylko znakomite przygotowywanie potraw, umiejętne ich zestawianie i podawanie. Dążymy do tego, by sztuka kulinarna stała się równoprawnym aktorem wydarzenia, budowała jego atmosferę, wywoływała "ducha opowieści". Za każdym razem poszukujemy więc potraw wiążących się z tematem widowiska narracyjnego, z kolorytem epoki i środowiska, które chcemy przywołać.

 

Ważną inspiracją jest dla nas idea starogreckiego "sympozjonu", przedstawionego w takich dziełach jak "Uczta" Platona. Zależy nam na stworzeniu atmosfery biesiady, w której opowieści i poezja przenikają się z muzyką, śpiewem i degustacją starannie dobranych potraw, dzięki czemu widzowie doświadczają uczestnictwa w zdarzeniu pełniej i na różnych poziomach (jest to uczta opowieści działająca na wszystkie zmysły ). Ponadto wpisane w formułę widowiska elementy dyskusji i nieformalnego dyskursu naukowego sprawiają, że goście są równouprawnionym uczestnikiem każdego wieczoru.

Widowiska narracyjne organizujemy są na różną skalę - od kameralnych spotkań zogniskowanych wokół jednego wybranego tematu z udziałem niewielkiej liczby gości do wielkich przedsięwzięć gromadzących kilkaset osób (jak jubileusz OPT "Gardzienice" w Teatrze Małym w Warszawie czy Noc Perskich Opowieści w Muzeum Narodowym w Warszawie). Tym razem formułę widowiska narracyjnego chcemy wykorzystać przy realizacji Festiwalu Transkaukazja.

 

 

Do tej pory ważniejsze wydarzenia zorganizowane przez Stowarzyszenie oscylowały wokół następujących tematów:

 

•  "20 lat odkrywania Gardzienic" - o historii Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice, jednego z najważniejszych ośrodków teatralnych w Polsce, a dla wielu z nas - źródła inspiracji i ważnego miejsca (1997, miejsce: Teatr Mały w Warszawie, dwudniowy międzynarodowy sympozjon).

 

•  "Warszawskie metamorfozy" - o niezwykłych, niewidocznych na mapach miejscach na warszawskim Powiślu (1998-1999, we współpracy z dziećmi z SP nr 34 w Warszawie).

 

•  "Baśnie 1001 nocy" - o niezrównanej Szeherezadzie i tradycyjnych bliskowschodnich opowiadaczach, magii słowa i poezji Wschodu (od 1999, cykl spotkań-widowisk w kręgu kultur Bliskiego Wschodu z udziałem wybitnych badaczy tamtych kultur, m.in. prof. Marka Dziekana i prof. Tadeusza Majdy; miejsca: m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Klub Nauczyciela na Ochocie).

 

•  "Sami Maainas - opowieści lapońskie" - o lapońskiej magii, runach, renach... (2000, miejsce: Muzeum Etnograficzne w Warszawie).

 

•  "Purim czyli taniec opowieści" - o Esterze i jej księdze, żydowskim święcie Purim i jego karnawałowych charakterze (warsztat dla studentów polonistyki kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, luty-maj 2002).

 

•  "Noc perskich opowieści" - o niezwyciężonym Rostamie, magicznym ptaku Simorgu, o miłości Chosrowa i Szirin, perskiej poezji, kaligrafii, kuchni... (2002, miejsca: Muzeum Narodowe w Warszawie oraz w Krakowie, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Szkoła Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie).

 

•  "Baśń o pięknej Parizade" - na podst. "Klechd sezamowych" B. Leśmiana i "Księgi tysiąca i jednej nocy" (2003, miejsca: Siedziba Stowarzyszenia na Rzecz Osób z upośledzeniem umysłowym, Księgarnia Stentor na warszawskim Ursynowie, Zamek Królewski w Warszawie)

 

•  "Taniec opowieści czyli chasydzi Piaseczna" - o sprzedawcy Ajzyku i jego synku Mosze., o Chawci Lipsztat z ul. Nadarzyńskiej, o polsko-żydowskim sąsiedztwie, o poszukiwaniu historii, o pamięci i przedziwnych kształtach, jakie potrafi ona przybierać (2003, miejsca: Żydowski Instytut Historyczny, Cafe Ejlat, Uniwersytet Warszawski, Ośrodek Kultury w Piasecznie, a także warsztaty na Zamku Królewskim oraz w szkołach w Piasecznie i w Warszawie).

 

 

Stowarzyszenie "Grupa Studnia O." stale współpracuje m.in. z:

Instytutem Kultury Polskiej UW, Biblioteką Uniwersytecką, Muzeum Narodowym w Warszawie i w Krakowie, Zamkiem Królewskim w Warszawie, Ośrodkiem Kultury Ochoty, Centre de Littérature Orale w Vendôme we Francji.

 

>> www.studnia.org/piaseczno

>> www.studnia.org

 

Organizator:

 

Copyright © 2004 Transkaukazja.pl | All rights reserved.| Webmaster: mankowski.com.pl