offtopic
29.06.2004 - wtorek
"Wciąż wierzę w Wąski Tor - edycja klubowa"
The Radical Belfast Brigade - folklor miejski Belfastu
Sláinte! - tradycyjny folk szkocki
Warszawa, Coyote Club, ul. Słowackiego 16/18, start 20:00, wstęp 7zł, osoby z biletami TRANSKAUKAZJA wchodzą za 5zł, na miejscu w dniu imprezy (jakby ktoś koniecznie chciał kupić wcześniej bilecik to V.Ziutek ma w Zachęcie w Recepcji po 5zł ;-) )
Czy ktoś zliczył, która to już edycja "Wąskich Torów"? W każdym razie kolejna :-) Wygląda na to, że zadamawiamy się powolutku w żoliborskim Coyote Club (tak, jak niegdyś w "Kopalni") a tym razem usłyszymy radykalnych folkowców irlandzko-szkockich czyli dawno nie słyszanych ;-) na żywo The Radical Belfast Brigade i Sláinte!
W przerwie koncertu - losowanie darmowego piwa z baru plus jeszcze kilku niespodzianek - dlatego warto zachować numerowany bilet do kontroli !!!
O wykonawcach:
Sláinte!
Zespół warszawski powstały we wrześniu 1994 roku po uczestnictwie w warsztatach prowadzonych przez Boba Balesa. Od tego czasu działał w zmiennym składzie, którego trzon tworzą: będący praprawnukiem emigranta z Irlandii (nb. krewny znakomitego kompozytora Tadeusza Bairda) Paweł Dziemski (1976) z zawodu handlowiec, studiujący systemy zarządzania na SGH - śpiew, dudy galicyjskie, whistle, gitara, harfa neoceltycka; Paweł Pietrzak (1976) handlowiec i ówczesny student SHG - gitara w stroju buzuki, mandolina, Mateusz Czarnecki (1976) grafik - bębny, gitara akustyczna. W latach 1996-97 w zespole grały dwie skrzypaczki, wówczas studentki Akademii Muzycznej w Warszawie: Barbara Ulanowska, oraz Natalia Babińska, znana z wielu zespołów muzyki dawnej. (m. in. Dekameron, Alienor).
Znaczne postępy grupa zrobiła po poznaniu Liz Cassidy, Szkotki będącej w Polsce nauczycielką angielskiego w British School of English. W latach 1996 -97 śpiewała wraz z Sláinte! a dostęp do tekstów z muzyką, nut czy kaset z muzyką jaki miała dał możliwość wzbogacenia repertuaru.
Grupa od 1994 roku występuje w warszawskich klubach i irish pubach.
Pierwszym poważniejszym występem formacji był pierwszy Festiwal Celtycki w Dowspudzie w roku 1998, gdzie w konkursie zdobył część pierwszej nagrody dzieląc ja z Folkstone. Tam też zabrzmiał po raz pierwszy sprowadzone przez Pawła Dziemskiego z Galicji dudy, które pomagał mu przygotować do gry Paweł Kobuz z Open Folku. Galicyjskie dudy zmieniły nieco repertuar zespołu i obok irlandzkich i szkockich utworów pojawiają się w nim obecnie także tańce z Galicji w Hiszpanii.
Od 2000 roku ze Sláinte! Występuje Maciej Cierliński, (lira korbowa i dutar), założyciel zespołu Stara Lipa i członek Yerba Mater.
Zespół nie dokonuje nagrań. Występuje wyłącznie na koncertach.
Przez lata zespół wypracował własny, niepowtarzalny styl, odmienny od typowego w Polsce stylu grania muzyki celtyckiej. Istotną częścią repertuaru Sláinte! są piosenki pieśni z wysp brytyjskich zawsze w oryginalnym języku.
Obecny skład zespołu:
Paweł Dziemski (śpiew, dudy, harfa neoceltycka, gitara,)
Paweł Pietrzak (gitara w stroju buzuki, mandolina)
Mateusz Czarnecki (konga, bodhran, gitara akustyczna ,)
Maciej Cierliński (lira korbowa, dutar)
Ważniejsze koncerty:
1995 - koncert z Tomaszem Szwedem w warszawskim Ośrodku Kultury Ochoty
1996 - Irish Rover Pub w Warszawie, koncert ze znanym w Irlandii akordeonista Andrew MacNamara
1997 - Giżycko, wspólne muzykowanie z The Sands Family
1998 - Zdobycie tytułu Najlepszego Wykonawcy Ballad na Festiwalu Kultury Celtyckiej w Dowspudzie
1999 - Udział w Pierwszych Ogólnopolskich spotkaniach kapel dudziarskich w Zbąszynku
1999 - Koncert na kolejnej edycji Festiwalu Kultury Celtyckiej w Dowspudzie
1999 - Udział w festiwalu Mikołajki Folkowe w Lublinie
2000 - Udział w IV Festiwalu Kultury Celtyckiej w Dowspudzie
2001 - Cykl koncertów podczas Dni Świętego Patryka w Teatrze Rampa
2003 - koncert podczas klubowej edycji imprezy "Wciąż Wierzę w Wąski Tor", wspólnie z Rimead i The Radical Belfast Brigade
www.slainte.art.pl
The Radical Belfast Brigade
Jest to projekt muzyczny lidera Slainte! - Pawła Dziemskiego skierowany na miejski folk rodem z Belfastu - od przyśpiewek piwnych po rebelsongi. Zespół bardzo rzadko koncertuje a oprócz klimatów miejskich i rebelsongowych potrafią zapodawać covery znane z radia w wersjach, których na pewno w radiu nie usłyszymy! |