Strona główna » Program

Program

Dzień Wydarzenie Miejsce i czas
Wydarzenia przedfestiwalowe
14 czerwca Czw Caucasia Incognita – część I Klub Pracovnia, 1900
15 czerwca Pią Caucasia Incognita – część II Klub Pracovnia, 1900
16 czerwca Sob Czeczeński Wehikuł Kultury – Czeczeński Express * Warszawa-Milanówek
Wydarzenia festiwalowe
20 czerwca Śro Akademia Stołu Kaukaskiego Klub Pracovnia, 1800
21 czerwca Czw Przegląd filmowy DKS Smolna 9, 1800
22 czerwca Pią Przegląd współczesnej sztuki kaukaskiej/
przegląd filmowy (2)
DKS Smolna 9, 1800
23 czerwca Sob Kaukaskie Miasteczko (1500) – w programie m.in.:
„Spotkanie z baśnią kaukaską”
Koncert otwarty (1800-2200)
After-party jam session w jednym z warszawskich klubów
Przestrzeń otwarta – kampus Uniwersytetu Warszawskiego
* odrębny projekt Fundacji Inna Przestrzeń finansowany przez UNHCR, który będzie częścią Dnia Uchodźcy w Polsce (więcej...)

Koncert w przestrzeni otwartej

23 czerwca (sobota), dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego (przed starym BUW-em) – start: 1800

Bambir (Armenia) – jeden z najbardziej uznanych zespołów folkowo-rockowych z obszaru byłego ZSRR. Oprócz dynamicznych kompozycji rockowych repertuar zespołu obejmuje tradycyjne pieśni ormiańskie i współczesne interpretacje średniowiecznej muzyki sakralnej. Koncert w czasie Transkaukazji 2007 będzie pierwszym występem zespołu w Polsce.

Z’umba oraz Irakli Khutsichvili / Project Muned (Gruzja) – współtwórcy legendarnego gruzińskiego zespołu Zumba (którego muzycy grają dziś we Francji, Gruzji i Polsce) – Irakli Khutsichvili oraz Gia Beżuaszwili znów razem na scenie. W programie występu: inspirowane tradycyjną muzyką gruzińską rockowe utwory Z’umby oraz jazz gruziński w ramach Project Muned.

Bakustic Jazz (Azerbejdżan) – wyrafinowany kaukaski jazz był w trudnych czasach Związku Radzieckiego oknem na wolny świat. W ramach Transkaukazji 2007 wystąpi zespół z najwyższej półki azerbejdżańskiego jazzu – Bakustic Jazz prowadzony przez znakomitego pianistę i kompozytora Salmana Gambarova. Zespół perfekcyjnie łączy orientalne i zachodnie inspiracje muzyczne.

Dżygit / Jestem Za / Dzieci Wajnachów (Czeczenia/Inguszetia) – zespoły prowadzone przez Mowłata Giri-Czerkijewa, choreografa, tancerza, muzyka. W ramach Transkaukazji 2007 zobaczymy występy najbardziej utalentowanych dzieci z ośrodków dla uchodźców (pochodzących z Czeczenii oraz Inguszetii) – „Dzieci Wajnachów”. Wystąpią także dwa zespoły z polskich aresztów śledczych (!) grające i tańczące do muzyki kaukaskiej – „Dżygit” i „Jestem Za”.


Miasteczko Kaukaskie

23 czerwca (sobota), kampus Uniwersytetu Warszawskiego – start: 1500

W namiotach odbędą się m.in. oryginalne warsztaty, spotkania dla dzieci, prezentacje multimedialne, wystawy rękodzieła i inne atrakcje związane z Armenią, Azerbejdżanem, Gruzją i północnym Kaukazem.


Przegląd współczesnej sztuki kaukaskiej

multimedia/video-art/prezentacje

22 czerwca (piątek), Dom Kultury Śródmieście, ul. Smolna 9 – start: 1800

Prezentacja azerbejdżańska (kuratorzy: Tarlan Gorchu i Jahangir Selimkhanov). W ramach prezentacji z Azerbejdżanu przedstawione zostaną m.in. video-art (prezentacja przygotowywana m.in. na Biennale w Wenecji 2007), pokaz azerbejdżańskiego filmu niemego „Latif” (1930) z muzyką na żywo w wykonaniu Bakustic Jazz, multimedialne projekty norweskiej artystki Eli Glader w Azerbejdżanie. Po raz pierwszy zaprezentowany zostanie projekt „Digital Carpets” Tarlana Gorchu, a także prace fotograficzne Gamida Ibadullayeva.

Prezentacja gruzińska (kurator: Rusudan Oat) W programie prezentacja pierwszego gruzińskiego katalogu video-art „Moving Reality”, pokaz „Old-Art.” – Niko Pirosmanashvili (Pirosmani) – prymitywizm gruziński, a także prezentacja zdjęć wybitnego fotografa, współpracownika Paradżanowa Jurija Meczetowa.

Prezentacja ormiańska (kurator: Eva Khachatrian) W programie prezentacje video-art i filmów młodych utalentowanych artystów ormiańskich – w tym m.in. prezentacje ormiańskiego pawilonu na Biennale w Wenecji.


Transkaukazja 2007 Film Review

surrealizm/absurd/„bareizm” w kinie kaukaskim

21-22 czerwca (czwartek, piątek), Dom Kultury Śródmieście, ul. Smolna 9 – start: 1800

W ramach przeglądu przedstawione zostaną zarówno klasyczne komedie kaukaskie (w tym także filmy o surrealistycznym życiu w systemie socjalistycznym), jak i stare i współczesne filmy zrealizowane w konwencji absurdu. Zaprezentowane zostaną m.in. filmy Paradżanowa nawiązujące do legend ormiańskich, gruzińskich oraz azerbejdżańskich.


Akademia Stołu Kaukaskiego

20 czerwca (środa), Klub praCoVnia, ul. Popiełuszki 16 – start: 1800

Spotkanie z kulturą biesiadowania na Kaukazie – pokazowa lekcja czym jest kaukaski stół i na czym polegają kaukaskie zwyczaje zachowania się przy stole.
W programie także cykl slajdowisk z podróży po Kaukazie oraz wydarzenie dla dzieci: spotkania z baśnią kaukaską.