Transkaukazja 2013 w Warszawie!
2013-06-28
Sobota, 29 czerwca, największy koncert Transkaukazji w Warszawie. Krakowskie Przedmieście na wysokości hoteli Europejskiego i Bristol. Niezwykłe spotkanie muzyczne Kaukazu i Karaibów. Bądź z nami i dowiedz się co jeszcze dzieje się w ramach warszawskiej Transkaukazji.


Transkaukazja 2013
26-30 czerwca, Warszawa
www.transkaukazja.pl


Program Transkaukazji w Warszawie


Koncert i bazar kaukaski

sobota, 29 czerwca
Krakowskie Przedmieście (na wysokości Hoteli: Europejskiego i Bristol)

14:00 – 21:00 Bazar Kaukaski
16:00 – 22:00 Koncert:
  • Chveneburebi (Gruzja) + Zumbaland (Gruzja) + Ifi Ude (Polska / Nigeria),
  • 33A (Gruzja) + Vołosi (Polska) + Clive Brown & The Shekinah Singers (Wielka Brytania)

Najbardziej spektakularnym wydarzeniem Transkaukazji jest koncert, który w tym roku odbędzie się przy Krakowskim Przedmieściu (na wysokości hoteli: Europejskiego i Bristol). Zaproszone grupy łączą elementy różnych stylów muzycznych – fusion, folk, funk, jazz, reggae, rock, gospel – nawiązując do muzyki i kultury krajów, z których pochodzą. Koncert będzie się składał z dwóch części, w każdej wystąpią po trzy formacje. Muzycy zaprezentują własny repertuar, a także przygotowane wspólnie utwory, opracowane specjalnie na tę okazję.

Koncertowi towarzyszyć będzie Bazar Kaukaski. Do jego współtworzenia zaproszono organizacje oraz przedstawicieli diaspory kaukaskiej z Warszawy. W programie Bazaru znajdą się m.in. gry, warsztaty (w tym dla dzieci), kuchnie i sklepy kaukaskie, literatura i kino plenerowe.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

www.transkaukazja.pl
www.przestrzen.art.pl

Koncert – Artyści


Chveneburebi (Gruzja)
Jeden z najbardziej uznanych gruzińskich zespołów wokalnych, wykonujący słynne wielogłosy gruzińskie z akompaniamentem tradycyjnych instrumentów. Grupa złożona jest z przedstawicieli muzykujących rodzin z różnych regionów Gruzji. Współtworzy największy na Kaukazie festiwal folkloru – Art Gene. Chveneburebi współpracowali m.in. z polskim zespołem Psio Crew. Ich wspólne występy w Warszawie w 2008 roku i w Tbilisi w 2009 roku spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności w Polsce i Gruzji.
www.chveneburebi.com

Zumbaland (Gruzja)
Jeden z najbardziej popularnych zespołów w Gruzji. Muzycy łączą różne gatunki: jazz, fusion, folk, funk, rock. Grają żywiołowo, z pasją i rozmaitością brzmień, ukazując różne odcienie gruzińskiej tożsamości.
www.zazakorinteli.com

Ifi Ude (Polska / Nigeria)

Kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka oraz producentka. W swoich utworach łączy ludyczną śpiewność z ciężkimi brzmieniami d&b. Hipnotyzujący trans przeplata z egzystencjalnym minimalizmem, a elektronikę z instrumentami akustycznymi. Śpiewa po angielsku, polsku i w ibo.
www.ifiude.com.pl

Vołosi (Polska)
Zespół Vołosi jest objawieniem sceny world music ostatnich dwóch lat. Na Festiwalu Nowa Tradycja 2010 zdobył wszystkie nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. W roku 2011 otrzymał Grand Prix dla najlepszego utworu world music w konkursie Europejskiej Unii Nadawców EBU. Zespół tworzą muzycy klasyczni, bracia Krzysztof i Stanisław Lasoniowie (instrumentaliści, związani na co dzień z Katowicką Akademią Muzyczną), oraz muzycy góralscy – Zbigniew Michałek, Jan Kaczmarzyk i Robert Waszut.
www.volosiband.com

33a (Gruzja)

Założony przez Niaza Diasamidze w 1994 roku zespół 33a stał się legendą współczesnej muzyki gruzińskiej. Grupa wpłynęła w wielkim stopniu na charakter słynnej gruzińskiej Rewolucji Róż, współtworzyła też największy w regionie festiwal muzyki etnicznej Art Gene. Brzmienie zespołu jest wynikiem zarówno połączenia różnych stylów muzycznych (m.in. reggae, folk, rock), jak i charakterystycznego wokalu Niaza Diasamidze i specyficznego instrumentu, na którym gra Niaz – elektrycznej wersji ludowego „panduri”.
www.myspace.com/33a

Clive Brown & The Shekinah Singers (Wielka Brytania)

The Shekinah Singers to chór łączący w swojej muzyce elementy dynamicznej muzyki gospelowej z funkiem. Grupę tworzą m.in. studenci i nauczyciele pochodzenia karaibskiego mieszkający w Wielkiej Brytanii. Clive Brown jest dyrygentem i aranżerem muzyki, znanym z niekonwencjonalnych sposobów motywacji i kierowania zespołem. Pracował z wieloma brytyjskimi chórami gospelowymi, m.in.: First Born Youth Choir, United Voices In Praise. Występ Clive Brown & The Shekinah Singers w Baku w 2008 roku - był prawdopodobnie pierwszym koncertem gospel na Kaukazie.

PANSLAWIZMY (depARTments III)


Transkaukazja przedstawia w ramach serii Departments:

PANSLAWIZMY
WYSTAWA + KONFERENCJA + PROGRAM FILMOWY

Wernisaż: 26 czerwca, 18.00–21.00
Konferencja: 27 czerwca, 17.00–21.00
Godziny otwarcia wystawy:
26–28 czerwca, 17.00–21.00
29–30 czerwca, 10.00–17.00
Dawna siedziba KC PZPR, Nowy Świat 6/12, Warszawa
www.transkaukazja.pl



Wystawa

Arnas Anskaitis (Wilno), Levan Chogoshvili (Tbilisi), Linas Jablonskis (Wilno), Dagna Jakubowska (Warszawa), Nana Kipiani (Tbilisi), Juozas Laivys (Plungė), Artūras Raila (Wilno), Janek Simon (Kraków-Warszawa), Slavs & Tatars (Euroazja) i inni.
Kuratorki: Virginija Januškevičiūtė i Joanna Warsza

Tworzona w ramach naszego programu - konfederacja Transkaukazji - potrzebuje krytycznych studiów wobec podobnie utopijnych projektów. Stąd tematem trzeciej odsłony depARTments (cyklu sztuk wizualnych w ramach Transkaukazji) są Panslawizmy.

Joanna Warsza - pomysłodawczyni i współ-kuratorka projektu:
Jeden z głównych zarzutów wobec założycielskiej książki studiów postkolonialnych - Orientalizmu Edwarda Saida, dotyczy faktu, że bada on przede wszystkim relacje pomiędzy tak zwanym pierwszym i trzecim światem, omijając terytoria pół-peryferii, do których należy Polska i jej sąsiedzi. Perspektywa postkolonialna może być ciekawym narzędziem do zrozumienia wielu lokalnych konfliktów, kompleksów, traum i problemów naszego obszaru kulturowego, relacji Polski z innymi krajami słowiańskimi i nie-słowiańskimi, kondycji postsowieckiej i postkomunistycznej, nostaligicznego podejścia do ideologii kresów, zachodniocentryzmu czy panslawizmu czy wreszcie ukrytych mechanizmów partnerstwa wschodniego.

Pięciodniowa wystawa, oraz towarzysząca jej konferencja i program filmowy odbędą się w historycznych pomieszczeniach ocalałych z dawnego gmachu KC PZPR, gdzie podpisano Układ Warszawski - sojusz polityczno-wojskowy pomiędzy ośmioma krajami dawnego bloku wschodniego.

Trandyscyplinarna konferencja Pan-Slav(e)ism – Ucząc się nowocześności od Europy Środkowej i Wschodniej

Daniel Beauvois (Paryż), Andrzej Leder (Warszawa), Alexander Kiossev (Sofia), Anna Sosnowska (Warszawa),
Kurator: Jan Sowa

27 czerwca, 17.00–21.00. Dawna siedziba KC PZPR, Nowy Świat 6/12, Warszawa

Szczegóły tutaj


Moduł filmowy

Podczas tegorocznej Transkaukazji w specjalnym module filmowym i seminaryjnym zastanowimy się nad koncepcjami panslawizmu w ujęciu imperializmów i peryferyjności. Program przygotowany przez Marka Golonko przy współpracy kuratorskiej z Jankiem Sową oraz z gościnnym udziałem filmoznawcy, politologa i publicysty Jakuba Majmurka. W niedzielę na zakończenie Panslawizmów planujemy pokaz i dyskusję podsumowującą projekt.

Realizacja: Marek Golonko i Jakub Majmurek

28-30 czerwca, Kino KC. Dawna siedziba KC PZPR, Nowy Świat 6/12, Warszawa

Szczegóły tutaj



Joanna Warsza
– kuratorka, badaczka kultury.
Kuratorka w zakresie sztuk wizualnych i performatywnych. Ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie oraz studia podyplomowe na Uniwersytecie Paris 8, na wydziale tańca. Jest założycielem niezależnej platformy Fundacja Laury Palmer (www.laura-palmer.pl). Pracuje głównie w sferze publicznej, realizując projekty kuratorskie, które badają zjawiska społeczne i polityczne, takie jak niewidzialność społeczności wietnamskiej w Warszawie, fenomen wycieczek młodych Izraelczyków do Polski czy dziedzictwo postsowieckiej architektury na Kaukazie. Wraz z Krzysztofem Wodiczko prowadzi seminarium na temat konfliktów, urazów i sztuki w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Ma na koncie projekty zrealizowane m.in. z berlińskim teatrem Hebbel am Ufer, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, AICA Armenia, GeoAir Tbilisi, Centrum Pompidou czy Biennale de Belleville w Paryżu. W tym roku przygotowywała m.in. pawilon Gruzji na 55. Biennale Sztuki w Wenecji. Mieszka i pracuje w Berlinie i Warszawie.

Virga Januskeviciute – kuratorka w Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie. Wśród jej ostatnich projektów były m.in.: "Color and Device" - wystawa Gintarasa Didžiapteris w CSW w Wilnie oraz "90s"- projekt realizowany w "kim?" w Centrum Sztuki Współczesnej w Rygi.

Jan Sowa – socjolog, eseista.
Studiował polonistykę, psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 2006 doktor socjologii. Aktualnie jest adiunktem w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego. Publikował m.in. w Lampie, Krytyce Politycznej i magazynie Ha!art. Tłumaczył książki i artykuły z zakresu politologii, filozofii i socjologii. Prowadzi krakowską świetlicę Goldex Poldex (z Kubą de Barbaro i Jankiem Simonem).

Jego zainteresowania skupiają się wokół kwestii społeczno-kulturowych. Zajmuje się szeroko pojętą teorią kultury. W szczególności interesuje go problematyka związana z mediami, przeobrażeniami społecznymi w cywilizacji Zachodu oraz odniesieniem kultury europejskiej do innych kultur (w tym kwestia kolonializmu, globalizacji, imigracji oraz zderzenia Zachodu ze światem Islamu).


Festiwal i Fundacja

Transkaukazja
Festiwal Transkaukazja jest organizowany od 2004 roku przez zespół związany obecnie z Fundacją Inna Przestrzeń.

Od lokalnego, warszawskiego wydarzenia projekt przeistoczył się w globalne działanie. Fundacja pozyskała do współpracy niezależne instytucje kultury i sztuki z Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Ukrainy, Polski, Niemiec, Austrii, Szwecji, Francji, Wielkiej Brytanii i Portugalii. W tym roku festiwal odbędzie się równolegle w dziewięciu państwach Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego.

Witek Hebanowski, współwórca Transkaukazji: “Jeżeli chcemy szukac współczesnych inspiracji - powinniśmy przede wszystkim pojechac na Wschód, na Kaukaz - a nie na Zachód - z takiego założenia powstała Transkaukazja”. Od 2011 roku główną ideą wydarzenia jest tworzenie podstaw dla przyszłej, nowoczesnej Konfederacji Transkaukazji. Działania z zakresu sztuk wizualnych, koncerty, warsztaty muzyczne, animacja przestrzeni miejskich ułatwiają nawiązanie kontaktu, przenikanie i wzajemne inspirowanie się kultur.
www.transkaukazja.pl

Fundacja Inna Przestrzeń
Fundacja Inna Przestrzeń powstała w czerwcu 2006 roku jako kontynuacja działań zespołu osób, które inicjowały i z sukcesem realizowały różne projekty o charakterze społecznym i artystycznym, dotyczące praw człowieka. Organizacja stawia sobie za cel otwieranie nowych przestrzeni dla wypowiedzi artystycznej i społecznej. Realizuje niekonwencjonalne przedsięwzięcia kulturalne i artystyczne oraz nastawione na realną zmianę projekty społeczne w Polsce i w różnych regionach świata.

www.przestrzen.art.pl

Zrealizowane dzięki wsparciu Programu Kultura Unii Europejskiej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadanie Transkaukazja 2011-2013 jest realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

Kontakt:

transkaukazja@transkaukazja.pl

Strona główna

 / Rene Wawrzkiewicz
/ Rene Wawrzkiewicz